AA2010JK-0718RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA2010JK-0718RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 18 OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
750mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Composition :
Thick Film
Height :
660.4μm
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Series :
AA
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Resistance :
18ohm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AA2010JK-0718RL
YAGEO AA2010JK-0718RL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AA Series, Thick Film, 18Ohm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C