AA2010FK-076K8L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA2010FK-076K8L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
6.8kOhm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
660.4μm
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Series :
AA
Max Power Dissipation :
750mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Datasheets
AA2010FK-076K8L
YAGEO AA2010FK-076K8L
AA Series, Thick Film, 6.8kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C