AA2010FK-072R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA2010FK-072R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.7 OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
AA
Resistance :
2.7Ohm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
750mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Height :
660.4μm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
AA2010FK-072R7L
YAGEO AA2010FK-072R7L
AA Series, Thick Film, 2.7Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C