AA2010FK-0724RL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA2010FK-0724RL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 24 OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Series :
AA
Factory Lead Time :
33 Weeks
Published :
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
750mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Tolerance :
±1%
Height :
660.4μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
24Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
AA2010FK-0724RL
YAGEO AA2010FK-0724RL
AA Series, Thick Film, 24Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C