AA2010FK-07240RL
Mfr.Part #
AA2010FK-07240RL
Description
RES SMD 240 OHM 1% 3/4W 2010
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
240Ohm
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Max Power Dissipation :
750mW
Datasheets
AA2010FK-07240RL
YAGEO AA2010FK-07240RL
AA Series, Thick Film, 240Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C