AA2010FK-071K2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA2010FK-071K2L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
750mW
Resistance :
1.2kOhm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Published :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
660.4μm
Series :
AA
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Datasheets
AA2010FK-071K2L
YAGEO AA2010FK-071K2L
AA Series, Thick Film, 1.2kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C