AA0805JR-07160RL
Mfr.Part #
AA0805JR-07160RL
Description
RES SMD 160 OHM 5% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Published :
Tolerance :
±5%
Resistance :
160Ohm
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
AA0805JR-07160RL
YAGEO AA0805JR-07160RL
AA Series, Thick Film, 160Ohm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C