AA0805FR-079R09L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA0805FR-079R09L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
9.09Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
AA
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
33 Weeks
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height :
609.6μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
AA0805FR-079R09L
YAGEO AA0805FR-079R09L
AA Series, Thick Film, 9.09Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C