AA0805FR-071R8L
Mfr.Part #
AA0805FR-071R8L
Description
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/8W 0805
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
1.8Ohm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
AA0805FR-071R8L
YAGEO AA0805FR-071R8L
AA Series, Thick Film, 1.8Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C