AA0603JR-075R6L
Mfr.Part #
AA0603JR-075R6L
Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/10W 0603
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±5%
Resistance :
5.6Ohm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
AA0603JR-075R6L
YAGEO AA0603JR-075R6L
AA Series, Thick Film, 5.6Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C