AA0603FR-078K66L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA0603FR-078K66L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
8.66kOhm
Pbfree Code :
yes
Series :
AA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
33 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
558.8μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
AA0603FR-078K66L
YAGEO AA0603FR-078K66L
AA Series, Thick Film, 8.66kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C