AA0603FR-071K24L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA0603FR-071K24L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
558.8μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
AA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Power Dissipation :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
1.24kOhm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Number of Terminations :
2
Published :
Datasheets
AA0603FR-071K24L
YAGEO AA0603FR-071K24L
AA Series, Thick Film, 1.24kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C