AA0201FR-0751KL
Mfr.Part #
AA0201FR-0751KL
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/20W 0201
Resistance :
51kOhm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
254μm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Max Power Dissipation :
50mW
Datasheets
AA0201FR-0751KL
YAGEO AA0201FR-0751KL
AA Series, Thick Film, 51kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C