AA0201FR-0714R7L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA0201FR-0714R7L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
14.7Ohm
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
50mW
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Published :
Height :
254μm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
AA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
AA0201FR-0714R7L
YAGEO AA0201FR-0714R7L
AA Series, Thick Film, 14.7Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C