AA0201FR-0712R1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA0201FR-0712R1L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
50mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Height :
254μm
Composition :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Series :
AA
Resistance :
12.1Ohm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Datasheets
AA0201FR-0712R1L
YAGEO AA0201FR-0712R1L
AA Series, Thick Film, 12.1Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C