A8L-21-14N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A8L-21-14N1
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V
Stock
269
In Stock :
269
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Circuit :
DPST
Body Height :
12.5mm
Mechanical Life :
50,000 Cycles
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Body Length or Diameter :
21mm
Mount :
Panel, Snap in
Electrical Life :
10,000 Cycles
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Marking :
No Marking
Series :
A8L
Actuator Type :
Concave (Curved)
Body Breadth :
16.5 mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@250VAC
Operating Force-Max :
6.37 N
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
125V
Termination Style :
PC Pin
Reach Compliance Code :
Unknown
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 19.20mm x 17.50mm
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Termination :
PC Pin
Current Rating (Amps) :
10A AC
Current Rating :
10A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In, Right Angle
Switch Function :
On-Off
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-20°C~55°C