A8504947SN24
- Mfr.Part #
- A8504947SN24
- Manufacturer
- Amphenol Interconnect India
- Description
- STRAIN RELIEF, 90,EN
- Stock
- 25
- In Stock :
- 25
- Manufacturer :
- Amphenol Interconnect India
- Product Category :
- Backshells and Cable Clamps
- Package :
- Bag
- Product Type :
- Circular MIL Spec Backshells
- Primary Material :
- Metal
- Product Category :
- Circular MIL Spec Backshells
- Ingress Protection :
- Thread Size :
- Cable Opening :
- 0.420" ~ 0.850" (10.67mm ~ 21.59mm)
- Brand :
- Amphenol Pcd
- Shielding :
- Unshielded
- Color :
- Silver
- Cable Exit :
- 90°
- Series :
- Military, SAE AS85049
- For Use With/Related Products :
- MIL-DTL-38999 Series I, II
- Features :
- Self Locking, Strain Relief
- Plating :
- Electroless Nickel
- Product Status :
- Active
- Material :
- Aluminum Alloy
- Subcategory :
- Circular Connectors
- Shell Size - Insert :
- Base Product Number :
- M85049
- Diameter - Outside :
- 1.890" (48.01mm)