A850491911W03
- Mfr.Part #
- A850491911W03
- Manufacturer
- Amphenol Interconnect India
- Description
- NON ENV-EMI/RFI, STR, CAD
- Stock
- 192
- In Stock :
- 192
- Manufacturer :
- Amphenol Interconnect India
- Product Category :
- Backshells and Cable Clamps
- Color :
- Olive Drab
- Product Status :
- Active
- Primary Material :
- Metal
- Diameter - Outside :
- 0.850" (21.59mm)
- Shell Plating :
- Olive Drab Cadmium Over Electroless Nickel
- Shell Size :
- 19
- Mounting Angle :
- Straight
- Product :
- Non-Environmental EMI/RFI Backshells
- Type :
- Backshell, Cable Clamp
- For Use With/Related Products :
- MIL-DTL-38999 Series III, IV
- Features :
- Clamp Screws
- Thread Size :
- Material Flammability Rating :
- Shell Style :
- Straight
- Shielding :
- Shielded
- Ingress Protection :
- Material :
- Aluminum Alloy
- Shell Size - Insert :
- 11, B
- Base Product Number :
- M85049
- Package :
- Bag
- Cable Exit :
- 180°
- Shell Material :
- Aluminum Alloy
- Series :
- Military, SAE AS85049
- Subcategory :
- Circular Connectors
- Product Type :
- Circular MIL Spec Backshells
- Mating Style :
- Rotatable Coupling
- Plating :
- Cadmium
- Cable Opening :
- 0.250" ~ 0.380" (6.35mm ~ 9.65mm)