A85049124S25N
- Mfr.Part #
- A85049124S25N
- Manufacturer
- Amphenol Interconnect India
- Description
- STRAIN RELIEF, STR,EN
- Stock
- 24
- In Stock :
- 24
- Manufacturer :
- Amphenol Interconnect India
- Product Category :
- Backshells and Cable Clamps
- Includes :
- Cable Opening :
- 0.850" (21.59mm)
- Series :
- Military, SAE AS85049
- Subcategory :
- Circular Connectors
- Base Product Number :
- M85049
- Ingress Protection :
- Package :
- Bag
- Material Flammability Rating :
- Plating :
- Electroless Nickel
- Primary Material :
- Metal
- For Use With/Related Products :
- MIL-DTL-38999 Series III, IV
- Features :
- Clamp Screws, Self-Locking
- Diameter - Outside :
- 1.870" (47.50mm)