A80386DXL-40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A80386DXL-40
Manufacturer
Advanced Micro Devices
Package / Case
132-BCPGA
Datasheet
Download
Description
A80386 - 32-BIT MICROPROCESSOR
Stock
545
In Stock :
545
Manufacturer :
Advanced Micro Devices
Product Category :
Microprocessors
Terminal Pitch :
2.54 mm
Terminal Finish :
TIN LEAD
Width :
37.084 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Additional Feature :
DYNAMIC BUS SIZING; BARREL SHIFTER; ADDER
Tolerance :
0.1 %
Co-Processors/DSP :
Math Engine; 387DX
Terminal Position :
PERPENDICULAR
USB :
Rochester Electronics LLC
Length :
37.084 mm
Temperature Grade :
Other
Series :
Technology :
CMOS
Low Power Mode :
yes
JESD-30 Code :
S-CPGA-P132
Core Processor :
Am386DXL
Max Operating Temperature :
155 °C
Additional Interfaces :
Resistance :
72.3 kΩ
Seated Height-Max :
4.953 mm
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Operating Temperature :
0°C ~ 100°C (TC)
Package / Case :
132-BCPGA
Supplier Device Package :
132-CPGA (37.59x37.59)
Pin Count :
132
Speed :
40MHz
Reach Compliance Code :
Unknown
Display & Interface Controllers :
Power Rating :
125 mW
Graphics Acceleration :
No
Surface Mount :
Package Shape :
Square
Qualification Status :
Not Qualified
Boundary Scan :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
RAM Controllers :
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Ethernet :
Terminal Form :
PIN/PEG
Integrated Cache :
Package :
Bulk
Height :
650 µm
SATA :
Security Features :
External Data Bus Width :
32
JESD-609 Code :
e0
Product Status :
Active
Voltage - I/O :
5V
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Voltage Rating :
100 V