A5KP26A-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A5KP26A-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
R6, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC R6
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Pbfree Code :
yes
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Standoff Voltage :
26V
Mount :
Through Hole
Series :
Automotive, AEC-Q101
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
R6, Axial
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Clamping Voltage :
42.1V
Peak Pulse Current :
118.76A
Applications :
Automotive
Peak Pulse Power :
5kW
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
118.76A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ