A5KP250CA-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A5KP250CA-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
R6, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 250VWM 405VC R6
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
12.35A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
279V
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12.35A
Package / Case :
R6, Axial
Applications :
Automotive
Peak Pulse Power :
5kW
Reverse Standoff Voltage :
250V
Clamping Voltage :
405V