A5KP210A-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A5KP210A-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
R6, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 210VWM 349.5VC R6
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Automotive, AEC-Q101
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
R6, Axial
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
14.31A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Published :
Peak Pulse Power :
5kW
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
233V
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Mount :
Through Hole
Unidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Applications :
Automotive
Peak Pulse Current :
14.31A
Reverse Standoff Voltage :
210V
Clamping Voltage :
349.5V