A563K20X7RH5TAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A563K20X7RH5TAA
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.118Diax0.197L 3.00mmx5.00mm
Radiation Hardening :
No
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Series :
A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Mounting Type :
Through Hole
Length :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.056μF
Voltage - Rated :
100V
Diameter :
3mm