A561K15C0GF5UAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A561K15C0GF5UAA
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
3.8mm
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Diameter :
2.5mm
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.098Diax0.150L 2.50mmx3.80mm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Number of Terminations :
2
Capacitance :
560pF
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
A561K15C0GF5UAA
Vishay A561K15C0GF5UAA
A 560pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.098Diax0.150L 2.50mmx3.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial