A560J15C0GF5TAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A560J15C0GF5TAA
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.098Diax0.150L 2.50mmx3.80mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated :
50V
Lead Style :
Straight
Series :
A
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.5mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Length :
3.8mm
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
56pF