A54SX32-BGG329
Mfr.Part #
A54SX32-BGG329
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
329-BBGA
Description
IC FPGA 249 I/O 329BGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Max Frequency :
240MHz
Length :
31mm
Number of Logic Blocks (LABs) :
Number of LABs/CLBs :
Number of Registers :
Min Operating Temperature :
0°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of I/O :
249
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Gates :
Max Supply Voltage :
5.25V
Width :
31mm
Number of Pins :
329
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Max Operating Temperature :
70°C
Supplier Device Package :
329-PBGA (31x31)
Turn On Delay Time :
900 ps
Package / Case :
329-BBGA
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.75V~5.25V
Base Part Number :
A54SX32
Min Supply Voltage :
4.75V
Frequency :
240MHz
Propagation Delay :
900 ps
Height :
1.8mm
Datasheets
A54SX32-BGG329
5V V 900 ps ns FPGAs SX Series 240MHz MHz 329-BBGA
A54SX32-BGG329 Overview
The package that contains this software is called 329-BBGA. There are 249 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 2880 logic elements/cells are required. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 3V~3.6V 4.75V~5.25V battery. There are many types of FPGAs in the SX series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~70°C TA while the machine is operating. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. If you are looking for related parts, you can use the base part number A54SX32 as a starting point. In this case, 329 pins are used in the design. 2880 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 5V supply voltage. When this module is operated at its maximum operating temperature, it reaches 70°C. A higher operating temperature than 0°C is recommended. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 48000 gates. There are 2880 logic blocks (LABs) in the system, which form its basic building blocks. In order to store and transfer data, a total of 1080 registers are used. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 240MHz. This device is capable of supporting a maximum supply voltage of 5.25V. Using 4.75V as the minimum supply voltage, fpga semiconductor can operate. As fast as 240MHz can be reached with this FPGA. The supplier of the device package is 329-PBGA (31x31).
A54SX32-BGG329 Features
249 I/Os
329 LABs/CLBs
70°C gates
2880 logic blocks (LABs)
1080 registers
Operating from a frequency of 240MHz