A54SX32-2TQ176I
Mfr.Part #
A54SX32-2TQ176I
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
176-LQFP
Description
IC FPGA 147 I/O 176TQFP
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Speed Grade :
2
Number of Registers :
Frequency :
320MHz
Turn On Delay Time :
700 ps
Terminal Finish :
TIN LEAD
Base Part Number :
A54SX32
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Gates :
Propagation Delay :
700 ps
Package / Case :
176-LQFP
Number of Logic Elements/Cells :
Supply Voltage :
3.3V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.7 ns
Number of Pins :
176
Width :
24mm
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
176
Published :
Height :
1.4mm
Number of I/O :
147
JESD-609 Code :
e0
Length :
24mm
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.75V~5.25V
Operating Supply Voltage :
5V
Datasheets
A54SX32-2TQ176I
5V V 700 ps ns FPGAs SX Series 320MHz MHz 176-LQFP 0.5mm mm 176
A54SX32-2TQ176I Overview
Fpga chips is supplied in the 176-LQFP package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 147 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 2880 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 3.3V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 3V~3.6V 4.75V~5.25V. It is a type of FPGA belonging to the SX seies. The operating temperature should be kept at -40°C~85°C TA when operating. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 176 terminations. Its base part number A54SX32 can be used to find related parts. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 176 pins. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 5V, designers can fully make use of its flexibility. Its basic building block contains 48000 gates. There are 1080 registers used to store and transfer data. Fpga semiconductor operates at a frequency of 320MHz to deliver high efficiency.
A54SX32-2TQ176I Features
147 I/Os
176 LABs/CLBs
1080 registers
Operating from a frequency of 320MHz