A54SX16P-PQ208
Mfr.Part #
A54SX16P-PQ208
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC FPGA 175 I/O 208QFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Operating Supply Voltage :
5V
Height :
3.4mm
Max Operating Temperature :
70°C
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Min Supply Voltage :
4.75V
Frequency :
240MHz
Min Operating Temperature :
0°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
28mm
Published :
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.75V~5.25V
Number of Pins :
208
Number of Logic Blocks (LABs) :
Number of I/O :
175
Package / Case :
208-BFQFP
Supplier Device Package :
208-PQFP (28x28)
Max Frequency :
240MHz
Base Part Number :
A54SX16
Propagation Delay :
900 ps
Turn On Delay Time :
900 ps
Width :
28mm
Number of LABs/CLBs :
Max Supply Voltage :
5.25V
Number of Registers :
528
Packaging :
Tray
Datasheets
A54SX16P-PQ208
5V V 900 ps ns FPGAs SX Series 240MHz MHz 208-BFQFP
A54SX16P-PQ208 Overview
The package that contains this software is called 208-BFQFP. There are 175 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 1452 logic elements/cells are required. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 3V~3.6V 4.75V~5.25V battery. There are many types of FPGAs in the SX series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~70°C TA while the machine is operating. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. If you are looking for related parts, you can use the base part number A54SX16 as a starting point. In this case, 208 pins are used in the design. 1452 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 5V supply voltage. When this module is operated at its maximum operating temperature, it reaches 70°C. A higher operating temperature than 0°C is recommended. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 24000 gates. There are 1452 logic blocks (LABs) in the system, which form its basic building blocks. In order to store and transfer data, a total of 528 registers are used. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 240MHz. This device is capable of supporting a maximum supply voltage of 5.25V. Using 4.75V as the minimum supply voltage, fpga semiconductor can operate. As fast as 240MHz can be reached with this FPGA. The supplier of the device package is 208-PQFP (28x28).
A54SX16P-PQ208 Features
175 I/Os
208 LABs/CLBs
70°C gates
1452 logic blocks (LABs)
528 registers
Operating from a frequency of 240MHz