A54SX16-TQ176
Mfr.Part #
A54SX16-TQ176
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
176-LQFP
Description
IC FPGA 147 I/O 176TQFP
Manufacturer :
Microsemi
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Frequency :
240MHz
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Registers :
528
Height :
1.4mm
Number of Outputs :
147
Package / Case :
176-LQFP
Terminal Position :
QUAD
Number of Pins :
176
Published :
Propagation Delay :
900 ps
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Logic Elements/Cells :
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.75V~5.25V
Series :
SX
Number of Terminations :
176
Base Part Number :
A54SX16
Number of Gates :
Length :
24mm
Number of I/O :
147
Turn On Delay Time :
900 ps
Operating Supply Voltage :
5V
Width :
24mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
A54SX16-TQ176
5V V 900 ps ns FPGAs SX Series 240MHz MHz 176-LQFP 0.5mm mm 176
A54SX16-TQ176 Overview
There is a 176-LQFP package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. 147 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 1452 logic elements/cells. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. A supply voltage of 3V~3.6V 4.75V~5.25V is needed in order for fpga chips to operate. As part of the SX series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~70°C TA. The device has 147 outputs that are integrated into it. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Total terminations are 176. In order to find related parts, you can use its base part number A54SX16. It has a total of 176 pins that are designed for it. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Designers can fully utilize its flexibility with 5V supply voltage. There are 24000 gates that make up its basic building block. During the process of storing and transferring data, 528 registers are used. With a frequency of 240MHz, it delivers high efficiency.
A54SX16-TQ176 Features
147 I/Os
176 LABs/CLBs
528 registers
Operating from a frequency of 240MHz