A54SX16-PQG208I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A54SX16-PQG208I
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
208-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 175 I/O 208QFP
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Supply Voltage :
3.3V
Width :
28mm
Length :
28mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height :
3.4mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
208-BFQFP
Terminal Pitch :
0.5mm
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.75V~5.25V
JESD-609 Code :
e3
Number of I/O :
175
HTS Code :
Terminal Position :
QUAD
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
SX
Number of Registers :
528
Number of Logic Elements/Cells :
Number of Terminations :
208
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.9 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Turn On Delay Time :
900 ps
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Equivalent Gates :
Number of Gates :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Base Part Number :
A54SX16
Frequency :
240MHz
Terminal Form :
Gull wing
Propagation Delay :
900 ps
Number of Pins :
208
Operating Supply Voltage :
5V
Published :
Datasheets
A54SX16-PQG208I
5V V 900 ps ns FPGAs SX Series 240MHz MHz 208-BFQFP 0.5mm mm 208
A54SX16-PQG208I Overview
A 208-BFQFP package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 175 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 1452 logic elements or cells. Power is provided by a 3.3V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 3V~3.6V 4.75V~5.25V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the SX series are a type of FPGA that belong to the SX series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C TA range at all times when the unit is in use. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 208 terminations on fpga chips. For related parts, use its base part number A54SX16. This cable has 208 pins and is designed to connect to a computer. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. 24000 gates make up the basic block of its construction. The registers used in the transfer of and storage of data are 528 in number. A frequency of 240MHz provides high efficiency. There are 16000 equivalent gates in the FPGA that implement the design.
A54SX16-PQG208I Features
175 I/Os
208 LABs/CLBs
528 registers
Operating from a frequency of 240MHz