A54SX16-2PQG208I
Mfr.Part #
A54SX16-2PQG208I
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC FPGA 175 I/O 208QFP
Manufacturer :
Microsemi
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.75V~5.25V
Number of Pins :
208
Height :
3.4mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Logic Elements/Cells :
Packaging :
Tray
Turn On Delay Time :
700 ps
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.7 ns
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Number of Registers :
528
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Supply Voltage :
5V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Series :
SX
Number of Terminations :
208
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed Grade :
2
Length :
28mm
Terminal Form :
Gull wing
Number of Gates :
Number of Equivalent Gates :
Supply Voltage :
3.3V
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Package / Case :
208-BFQFP
Propagation Delay :
700 ps
Number of I/O :
175
Width :
28mm
Base Part Number :
A54SX16
Frequency :
320MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
QUAD
Datasheets
A54SX16-2PQG208I
5V V 700 ps ns FPGAs SX Series 320MHz MHz 208-BFQFP 0.5mm mm 208
A54SX16-2PQG208I Overview
In the 208-BFQFP package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 175 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 1452 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 3.3V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 3V~3.6V 4.75V~5.25V-volt supply voltage required for the device to operate. The SX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~85°C TA when operating. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 208 terminations are present in total. You can find related parts by using the part number A54SX16, which is its base part number. In order to make it work, 208 pins have been designed. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 5V. There are 24000 gates in its basic building block. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 528 different registers. The high efficiency of this device is provided by its 320MHz-frequency operation. This design is implemented using 16000 equivalent gates on the FPGA.
A54SX16-2PQG208I Features
175 I/Os
208 LABs/CLBs
528 registers
Operating from a frequency of 320MHz