A54SX08-PLG84I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A54SX08-PLG84I
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
84-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 69 I/O 84PLCC
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Propagation Delay :
900 ps
Max Supply Voltage :
5.5V
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.75V~5.25V
Number of I/O :
69
Number of Gates :
Max Operating Temperature :
85°C
Width :
29.31mm
Weight :
6.777889g
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
3.68mm
Max Frequency :
240MHz
Number of LABs/CLBs :
768
Mount :
Surface Mount
Number of Logic Elements/Cells :
768
Number of Logic Blocks (LABs) :
Package / Case :
84-LCC (J-Lead)
Series :
SX
Number of Registers :
256
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
A54SX08
Length :
29.31mm
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
84
Min Supply Voltage :
4.5V
Frequency :
240MHz
Operating Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Published :
Turn On Delay Time :
900 ps
Supplier Device Package :
84-PLCC (29.31x29.31)
Datasheets
A54SX08-PLG84I
5V V 900 ps ns FPGAs SX Series 240MHz MHz 84-LCC (J-Lead)
A54SX08-PLG84I Overview
The package that contains this software is called 84-LCC (J-Lead). There are 69 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 768 logic elements/cells are required. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 3V~3.6V 4.75V~5.25V battery. There are many types of FPGAs in the SX series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~85°C TA while the machine is operating. Fpga chips is designed to maximiTubee space efficiency by containing the FPGA model in Tube. If you are looking for related parts, you can use the base part number A54SX08 as a starting point. In this case, 84 pins are used in the design. 768 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 5V supply voltage. When this module is operated at its maximum operating temperature, it reaches 85°C. A higher operating temperature than -40°C is recommended. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 12000 gates. There are 768 logic blocks (LABs) in the system, which form its basic building blocks. In order to store and transfer data, a total of 256 registers are used. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 240MHz. This device is capable of supporting a maximum supply voltage of 5.5V. Using 4.5V as the minimum supply voltage, fpga semiconductor can operate. As fast as 240MHz can be reached with this FPGA. The supplier of the device package is 84-PLCC (29.31x29.31).
A54SX08-PLG84I Features
69 I/Os
84 LABs/CLBs
85°C gates
768 logic blocks (LABs)
256 registers
Operating from a frequency of 240MHz