A51M08-010BCC0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A51M08-010BCC0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MEDI-SNAP PLUG, DISPOSABLE,
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-50°C ~ 120°C
Shell Size - Insert :
1
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness - Mating :
Brand :
Base Product Number :
A51M08-0
Shell Finish :
Tradename :
ODU MEDI-SNAP
Mounting Feature :
Number of Contacts :
10 Contact
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Material Flammability Rating :
Termination Style :
Solder
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size :
1
Shell Size, MIL :
Features :
Backshell
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
10
Contact Material :
Brass
Voltage Rating :
25V
Current Rating :
4 A
Series :
ODU MEDI-SNAP?
IP Rating :
IP67
Package :
Bulk
Mounting Style :
CABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ODU USA
Current Rating (Amps) :
4A
Color :
Black
Contact Gender :
Pin (Male)
Shielding :
Unshielded
RoHS :
Details
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Orientation :
Primary Material :
Plastic
Applications :
Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Cable Opening :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Datasheets
A51M08-010BCC0-0000
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold - 0 Push-Pull
A51M08-010BCC0-0000 Overview
A51M08-010BCC0-0000 Features
ODU MEDI-SNAP? series
A51M08-010BCC0-0000 Applications
There are a lot of ODU
A51M08-010BCC0-0000 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER