A4408KLVTR-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A4408KLVTR-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Package / Case
38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG TRPL BCK/BST/LNR 38ETSSOP
Manufacturer :
Allegro MicroSystems
Product Category :
Voltage Regulators - Linear + Switching
Frequency - Switching :
250kHz~2.4MHz
Voltage/Current - Output 2 :
3.3V 165mA
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
13.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.8V
Number of Terminations :
38
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Terminal Form :
Gull wing
w/LED Driver :
No
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Adjustable Threshold :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply :
2.8V~36V
w/Sequencer :
yes
Published :
Surface Mount :
Length :
9.7mm
Voltage/Current - Output 1 :
5V 115mA
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Topology :
Step-Down (Buck) (1) Synchronous or Step-Down/Step-Up (Buck/Boost) (1), Linear (LDO) (3)
Voltage/Current - Output 3 :
5V 325mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
4.4mm
Number of Channels :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
Number of Outputs :
3
Package / Case :
Height Seated (Max) :
1.1mm
Datasheets
A4408KLVTR-T
Introducing Voltage Regulators - Linear + Switching Allegro MicroSystems A4408KLVTR-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:38, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:5, Package / Case:38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad, A4408KLVTR-T pinout, A4408KLVTR-T datasheet PDF, A4408KLVTR-T amp .Beyond Voltage Regulators - Linear + Switching Allegro MicroSystems A4408KLVTR-T ,we also offer LP3907QTL-VXSS/NOPB, TPS51123RGER, TPS54120RGYT, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.