A42MX36-PQG208
Mfr.Part #
A42MX36-PQG208
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC FPGA 176 I/O 208QFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Registers :
Max Frequency :
131MHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Gates :
Total RAM Bits :
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
208
Package / Case :
208-BFQFP
Series :
MX
Number of Logic Elements/Cells :
Min Operating Temperature :
0°C
Supplier Device Package :
208-PQFP (28x28)
Mount :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
3V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
70°C
Width :
28mm
Height :
3.4mm
Length :
28mm
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Logic Blocks (LABs) :
Max Supply Voltage :
5.25V
Number of I/O :
176
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.75V~5.25V