A42MX36-PQ208
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A42MX36-PQ208
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
208-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 176 I/O 208QFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Packaging :
Tray
Min Supply Voltage :
3V
Number of I/O :
176
Total RAM Bits :
Number of Pins :
208
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Gates :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Max Frequency :
131MHz
Min Operating Temperature :
0°C
Series :
MX
Max Operating Temperature :
70°C
Max Supply Voltage :
5.25V
RAM Size :
320B
Supplier Device Package :
208-PQFP (28x28)
Height :
3.4mm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.75V~5.25V
Number of Registers :
Package / Case :
208-BFQFP
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago)
Base Part Number :
A42MX36
Operating Supply Voltage :
5V
Radiation Hardening :
No
Length :
28mm
Width :
28mm