A42MX36-CQ256M
Mfr.Part #
A42MX36-CQ256M
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
256-BFCQFP with Tie Bar
Description
IC FPGA 202 I/O 256CQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Operating Temperature :
-55°C~125°C TC
Width :
36mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Pitch :
0.5mm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Published :
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.5V~5.5V
Tray
Clock Frequency :
73MHz
Length :
36mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height Seated (Max) :
3.3mm
Terminal Form :
Flat
Series :
MX
JESD-609 Code :
e0
Number of I/O :
202
Pin Count :
256
Package / Case :
256-BFCQFP with Tie Bar
Number of CLBs :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
2.7 ns
Number of Pins :
256
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total RAM Bits :
HTS Code :
ECCN Code :
3A001.A.2.C
Terminal Position :
QUAD
Number of Gates :
Supply Voltage :
3.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY