A42MX36-3PQ240
Mfr.Part #
A42MX36-3PQ240
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
240-BFQFP
Description
IC FPGA 202 I/O 240QFP
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Min Supply Voltage :
3V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Max Operating Temperature :
70°C
Supplier Device Package :
240-PQFP (32x32)
Length :
32mm
Height :
3.4mm
Speed Grade :
3
Width :
32mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
240-BFQFP
Number of Pins :
240
Number of Logic Blocks (LABs) :
Max Frequency :
180MHz
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.75V~5.25V
A42MX36
Min Operating Temperature :
0°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Logic Elements/Cells :
Operating Supply Voltage :
5V
Published :
Mount :
Surface Mount
Max Supply Voltage :
5.25V