A42MX36-1BG272M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A42MX36-1BG272M
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
272-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 202 I/O 272BGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Radiation Hardening :
No
Supply Voltage :
3.3V
Number of Registers :
Number of Pins :
272
Speed Grade :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MX
Max Frequency :
151MHz
Width :
27mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
BOTTOM
Package / Case :
272-BBGA
Number of I/O :
202
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
2.3 ns
Operating Supply Voltage :
5V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Length :
27mm
Total RAM Bits :
Operating Temperature :
-55°C~125°C TC
Pin Count :
272
Number of Gates :
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.5V~5.5V
Number of Logic Blocks (LABs) :
Packaging :
Tray
RAM Size :
320B
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of CLBs :
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
A42MX36
Height :
1.73mm