A42MX16-FPQG208
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A42MX16-FPQG208
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
208-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 140 I/O 208QFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
0°C
Max Supply Voltage :
5.25V
Operating Supply Voltage :
5V
Series :
MX
Packaging :
Tray
Height :
3.4mm
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Max Frequency :
103MHz
Supplier Device Package :
208-PQFP (28x28)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Logic Blocks (LABs) :
608
Base Part Number :
A42MX16
Radiation Hardening :
No
Number of I/O :
140
Min Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply :
3V~3.6V 4.75V~5.25V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Package / Case :
208-BFQFP
Length :
28mm
Published :
Number of Gates :
Number of Registers :
928
Width :
28mm
Number of Logic Elements/Cells :
608
Max Operating Temperature :
70°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Number of Pins :
208
Datasheets
A42MX16-FPQG208
Microchip Technology A42MX16-FPQG208
FPGAs Microchip Technology A42MX16-FPQG208 Overview
A42MX16-FPQG208 Features
  • 140 user-programmable I/O pins
  • Durable Quad Flat Package (QFP) with 208 pins