A41-130-10A4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A41-130-10A4
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 130VA CHAS MT
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Approvals :
UL; CSA; TUV
Number of Secondary Winding :
2
Current - Output (Max) :
Parallel 26A, Series 13A
Width :
73.025mm
Height :
85.85mm
Max Output Current :
13A
Termination :
Solder
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Pulse Electronics Corporation
Power Rating :
130W
Package :
Bulk
Isolation Voltage :
4000V
Packaging :
Bulk
Published :
Physical Dimension :
71.4248mm X 73.025mm X 85.725mm
Primary Winding(s) :
Dual
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Surface Mount :
No
Output Voltage 1 :
5V
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Primary :
115V 230V
Approval Agency :
UL; CSA; TUV
Center Tap :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Isolation :
Type :
Laminated Core
Series :
International High Power
Output Voltage 2 :
5V
Output Current 1 :
13 A
Height - Seated (Max) :
73.02mm
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
130W
Height Seated (Max) :
73.02mm
Mounting Feature :
Chassis Mount
Length :
71.4248mm
Center Tap Feature 1 :
VA Rating :
130 VA
Primary Rating :
DUAL 115V
Secondary Winding(s) :
Dual
Weight :
4.1lbs 1.9kg
Center Tap Feature 2 :
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Reach Compliance Code :
Unknown
Output Current 2 :
13 A
Size / Dimension :
71.42mm Lx85.85mm W
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 5V Series 10V
HTS Code :
Power - Max :
130VA
Product Status :
Active
Datasheets
A41-130-10A4
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V