A3PN015-QNG68
Mfr.Part #
A3PN015-QNG68
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
68-VFQFN Exposed Pad
Description
IC FPGA 49 I/O 68QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Series :
ProASIC3 nano
Number of Logic Elements/Cells :
160
Height :
880μm
Number of Pins :
68
Max Supply Voltage :
1.575V
Min Supply Voltage :
1.425V
Number of Registers :
384
Package / Case :
68-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
68-QFN (8x8)
Operating Supply Voltage :
1.5V
Weight :
810.002575mg
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
70°C
Operating Temperature :
-20°C~85°C TJ
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Number of I/O :
49
Max Frequency :
350MHz
Length :
8mm
Width :
8mm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Contact Plating :
Tin
Operating Supply Current :
1mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
A3PN015
Factory Lead Time :
2 Weeks
Number of Gates :
Min Operating Temperature :
-20°C