A3PE3000L-FG324
Mfr.Part #
A3PE3000L-FG324
Package / Case
324-BGA
Description
IC FPGA 221 I/O 324FBGA
Operating Supply Voltage :
1.2V
Number of I/O :
221
Voltage - Supply :
1.14V~1.575V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Pins :
324
Series :
ProASIC3L
Min Supply Voltage :
1.14V
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Weight :
400.011771mg
Max Frequency :
781.25MHz
Package / Case :
324-BGA
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
70°C
Length :
19mm
Min Operating Temperature :
0°C
Max Supply Voltage :
1.26V
Supplier Device Package :
324-FBGA (19x19)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total RAM Bits :
Height :
1.25mm
Number of Gates :
Width :
19mm
A3PE3000L
Datasheets
A3PE3000L-FG324
1.2V V FPGAs ProASIC3L Series 324-BGA
A3PE3000L-FG324 Overview
A 324-BGA package contains it, and it is available for download. Its 221 I/Os help it transfer data more efficiently. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.575V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the ProASIC3L series are a type of FPGA that belong to the ProASIC3L series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. Having a RAM bit size of 516096 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number A3PE3000L. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 324 pins and is designed to connect to a computer. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. A maximum operating temperature of 70°C can be reached by this module. Over 0°C should be the operating temperature. 3000000 gates make up the basic block of its construction. The registers used in the transfer of and storage of data are 75264 in number. It can take a maximum of 1.26V as the supply voltage. Using a supply voltage as low as 1.14V, fpga semiconductor will work. A FPGA of this type can achieve a speed as high as 781.25MHz. There is a device package provided by 324-FBGA (19x19), which is the supplier.
A3PE3000L-FG324 Features
221 I/Os
Up to 516096 RAM bits
324 LABs/CLBs
70°C gates