A3PE3000L-1FGG324I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3PE3000L-1FGG324I
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
324-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 221 I/O 324FBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
A3PE3000L
Number of Registers :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Operating Supply Voltage :
1.2V
Max Frequency :
892.86MHz
Voltage - Supply :
1.14V~1.575V
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Form :
Ball
Package / Case :
324-BGA
JESD-609 Code :
e1
Radiation Hardening :
No
Total RAM Bits :
Operating Supply Current :
25mA
Number of I/O :
221
Length :
19mm
Weight :
400.011771mg
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1.25mm
Mount :
Surface Mount
Number of Gates :
Number of Outputs :
221
Terminal Position :
BOTTOM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Size :
63kB
Speed Grade :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Pins :
324
Number of Terminations :
324
Packaging :
Tray
Series :
ProASIC3L
Width :
19mm
Supply Voltage :
1.2V
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
1.2V V FPGAs ProASIC3L Series 324-BGA 25mA mA 324
A3PE3000L-1FGG324I Overview
The package that contains this software is called 324-BGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 221 I/Os for better data transfer. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.14V~1.575V battery. There are many types of FPGAs in the ProASIC3L series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 221 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 324 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 516096. If you are looking for related parts, you can use the base part number A3PE3000L as a starting point. For the program to work properly, the RAM si63kBe of this FPGA module must reach 63kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 324 pins are used in the design. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.2V supply voltage. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 3000000 gates. In order to store and transfer data, a total of 75264 registers are used. As fast as 892.86MHz can be reached with this FPGA. This device uses a 25mA supply current to operate.