A3PE3000L-1FG324I
Mfr.Part #
A3PE3000L-1FG324I
Base Part Number :
A3PE3000L
Number of Gates :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Length :
19mm
Series :
ProASIC3L
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
324
Speed Grade :
1
Height :
1.25mm
Max Frequency :
892.86MHz
Terminal Finish :
TIN LEAD SILVER
JESD-609 Code :
e0
Total RAM Bits :
Supply Voltage :
1.2V
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Outputs :
221
Operating Supply Voltage :
1.2V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
19mm
Voltage - Supply :
1.14V~1.575V
Datasheets
A3PE3000L-1FG324I
1.2V V FPGAs ProASIC3L Series 324-BGA 324
A3PE3000L-1FG324I Overview
A 324-BGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 221 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.14V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the ProASIC3L series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 221 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 324 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 516096. Related parts can be found by using its base part number A3PE3000L. The FPGA module's RAM si63kBe reaches 63kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 324 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 3000000 gates that are included in it. As a result, there are 75264 registers which are used to store and transfer data. Using this FPGA, you can get speeds up to 892.86MHz.