A3PE3000-FGG324
Mfr.Part #
A3PE3000-FGG324
Length :
19mm
Tray
HTS Code :
Operating Supply Voltage :
1.5V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ball
Operating Supply Current :
25mA
Published :
JESD-609 Code :
e1
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1.25mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
231MHz
Number of Gates :
Total RAM Bits :
Power Supplies :
1.5/3.3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Width :
19mm
Number of Registers :
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Supply Voltage :
1.5V
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Terminal Pitch :
1mm
Base Part Number :
A3PE3000
Number of Outputs :
221
Series :
ProASIC3E
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Datasheets
A3PE3000-FGG324
1.5V V FPGAs ProASIC3E Series 231MHz MHz 324-BGA 25mA mA 1mm mm 324
A3PE3000-FGG324I Overview
In the package 324-BGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 221 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Supply voltage is 1.5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.425V~1.575V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the ProASIC3E series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. In this device, 221 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 324. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 516096 bfpga electronics s of RAM. A3PE3000 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si63kBe of this FPGA module reaches 63kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 324 pins which are included in the design. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This is a battery operated device that operates on 1.5/3.3V. A basic building block for this type of building block consists of 3000000 gates. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 75264 registers. The system operates at a frequency of 231MHz in order to achieve maximum efficiency. There is a 25mA supply current used in its operation.
A3PE3000-FGG324I Features
221 I/Os
Up to 516096 RAM bits
324 LABs/CLBs
75264 registers
Operating from a frequency of 231MHz