A3PE3000-2FGG324I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3PE3000-2FGG324I
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
324-BGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 221 I/O 324FBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
A3PE3000
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Gates :
Width :
19mm
Published :
Operating Supply Voltage :
1.5V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
BOTTOM
Max Frequency :
310MHz
Speed Grade :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Pitch :
1mm
Height :
1.25mm
Series :
ProASIC3E
RAM Size :
63kB
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Operating Supply Current :
25mA
JESD-609 Code :
e1
Packaging :
Tray
Number of I/O :
221
Supply Voltage :
1.5V
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Package / Case :
324-BGA
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Weight :
400.011771mg
Number of Pins :
324
Total RAM Bits :
Terminal Form :
Ball
Number of Terminations :
324
Number of Registers :
Length :
19mm
Datasheets
A3PE3000-2FGG324I
1.5V V FPGAs ProASIC3E Series 324-BGA 25mA mA 1mm mm 324
A3PE3000-2FGG324I Overview
A 324-BGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 221 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. An electrical supply voltage of 1.5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.425V~1.575V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the ProASIC3E series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 324 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 516096. Related parts can be found by using its base part number A3PE3000. The FPGA module's RAM si63kBe reaches 63kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 324 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 3000000 gates that are included in it. As a result, there are 75264 registers which are used to store and transfer data. Using this FPGA, you can get speeds up to 310MHz. For its operation, 25mA is used as the supply current.