A3P250L-FG144
- Mfr.Part #
- A3P250L-FG144
- Manufacturer
- Microsemi
- Package / Case
- 144-LBGA
- Description
- IC FPGA 97 I/O 144FBGA
- Manufacturer :
- Microsemi
- Product Category :
- FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- Max Operating Temperature :
- 70°C
- Operating Supply Current :
- 3mA
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Supplier Device Package :
- 144-FPBGA (13x13)
- Max Frequency :
- 781.25MHz
- Operating Supply Voltage :
- 1.2V
- Weight :
- 400.011771mg
- Max Supply Voltage :
- 1.26V
- Number of Registers :
- 6144
- Number of Pins :
- 144
- Lifecycle Status :
- Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
- Min Supply Voltage :
- 1.14V
- Total RAM Bits :
- Voltage - Supply :
- 1.14V~1.575V
- Width :
- 13mm
- Package / Case :
- 144-LBGA
- Number of I/O :
- 97
- Operating Temperature :
- 0°C~85°C TJ
- Series :
- ProASIC3L
- Height :
- 1.05mm
- Surface Mount
- Min Operating Temperature :
- 0°C
- Length :
- 13mm
- Base Part Number :
- A3P250L
- Radiation Hardening :
- No
- Datasheets
- A3P250L-FG144
1.2V V FPGAs ProASIC3L Series 144-LBGA 3mA mA
A3P250L-FG144 Overview
In the package 144-LBGA, this product is provided. A total of 97 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.14V~1.575V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the ProASIC3L series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 36864 bfpga electronics s of RAM. A3P250L is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si4.5kBe of this FPGA module reaches 4.5kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 144 pins which are included in the design. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.2V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. This module can reach a maximum operating temperature of 70°C when operating at its maximum power. Fpga electronics is necessary to maintain an operating temperature higher than 0°C. A basic building block for this type of building block consists of 250000 gates. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 6144 registers. The maximum supply voltage it can take is 1.26V. The device can function at a minimum voltage of 1.14V. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 781.25MHz. There is a 3mA supply current used in its operation. As a supplier, 144-FPBGA (13x13) is responsible for the package of its devices.
A3P250L-FG144 Features
97 I/Os
Up to 36864 RAM bits
144 LABs/CLBs
70°C gates