A3P250-QNG132T
- Mfr.Part #
- A3P250-QNG132T
- Manufacturer
- Microsemi
- Package / Case
- 132-WFQFN
- Description
- IC FPGA 87 I/O 132QFN
- Manufacturer :
- Microsemi
- Product Category :
- FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- Power Supplies :
- 1.5/3.3V
- Terminal Position :
- BOTTOM
- Length :
- 8mm
- Published :
- 2013
- Operating Supply Voltage :
- 1.5V
- Operating Temperature :
- -40°C~125°C TA
- Total RAM Bits :
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Width :
- 8mm
- Supply Voltage :
- 1.5V
- Series :
- Automotive, AEC-Q100, ProASIC3
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Number of Logic Cells :
- 6144
- Base Part Number :
- A3P250
- RoHS Status :
- RoHS Compliant
- Frequency :
- 231MHz
- Programmable Logic Type :
- FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
- Package / Case :
- 132-WFQFN
- Number of CLBs :
- HTS Code :
- Terminal Form :
- BUTT
- Number of Gates :
- Number of Outputs :
- 87
- Voltage - Supply :
- 1.425V~1.575V
- Number of Pins :
- 132
- Number of I/O :
- 87
- Mount :
- Surface Mount
- Number of Terminations :
- 132
- Height Seated (Max) :
- 0.8mm
- Terminal Pitch :
- 0.5mm
- Datasheets
- A3P250-QNG132T
1.5V V 0.8mm mm FPGAs Automotive, AEC-Q100, ProASIC3 Series 231MHz MHz 132-WFQFN 0.5mm mm 132
A3P250-QNG132T Overview
The package that contains this software is called 132-WFQFN. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 87 I/Os for better data transfer. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.425V~1.575V battery. There are many types of FPGAs in the Automotive, AEC-Q100, ProASIC3 series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~125°C TA while the machine is operating. A device such as this one has 87 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 132 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 36864. If you are looking for related parts, you can use the base part number A3P250 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si4.5kBe of this FPGA module must reach 4.5kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 132 pins are used in the design. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.5V supply voltage. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.5/3.3V power supply. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 250000 gates. An architecture consists of 6144 CLBs. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 231MHz. For the building block of this system, 6144 logic cells are included.
A3P250-QNG132T Features
87 I/Os
Up to 36864 RAM bits
132 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 231MHz